Giriş

Eğer kampusta yaşamı tehdit eden acil bir sağlık sorunuyla karşılaştıysanız, 24 saat ulaşılabilen (0212) 338-1100 no.lı Sağlık Merkezi Acil telefonunu arayın. Sağlık Ekibi size gereğinde bulunduğunuz yerde müdahale edecek ya da sizi Ambulansla Sağlık Merkezine naklederek tedavinizi burada sürdürecektir. Gerekli gördüğü durumlarda daha ileri tetkik ve tedavi için başka sağlık kuruluşlarına sevkinizi ekip olarak gerçekleştirecektir.

Önemli Hatırlatma:
Hasta ya da kaza geçirmiş birine kampusun herhangi bir yerinde rastladıysanız yapmanız gereken 24 saat ulaşılabilen acil telefon numaramız olan 1100’ü aramaktır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, acil sağlık ekibinin olay yerine ulaşmasında yaşanan güçlüklerin veya gecikmelerin en sık nedeni acil çağrıda bulunan kişilerin olay yerini yanlış adreslendirmesi veya tarif etmesidir. Bu nedenle telefonla sağlık ekibini olay yerine çağıran kişinin karşı tarafı doğru bilgilendirmek ve olay yerine sağlık ekibinin hızlı ve beraberinde hasta ya da kazazede için gerekli ekipmanla gelebilmesini sağlamak için tüm dünyada kullanılan ve aşağıda 5 adımda özetlenen ilkeleri bilmesi gerekmektedir.

Hasta ya da kazazedeyi ilk bulan kişi:
1. (0212) 338-1100 nolu acil telefonu ara,
2. Kendini tanıt,
3. Hastanın durumunu kısaca anlat (kanamalı,baygın vb.),
4. Bulunduğun yeri anlaşılır biçimde tarif et,
5. Telefonu en son sen kapat.

 

Ambulansla Hasta Sevki
Koç Üniversitesi Sağlık Merkezi ambulansı ve acil sağlık ekibi Koç Üniversitesi’nin Rumeli Feneri Kampusu’nda hasta ve yaralılara acil yardım hizmeti sunmakla görevlidir. Gerekli durumlarda ambulansla hastanın kampusta bulunduğu yerden alınması ya da başka sağlık kuruluşuna sevk edilmesi kararı o anda görevli hekime aittir. Aynı anda sevk edilmesi gereken birden çok hasta ya da kazazede söz konusu ise hangisinin ambulansla hangisinin ambulans dışı araçla sevk edileceğine hastalığın ya da yaralanmanın durumuna göre yine görevli hekim karar verir. Hekimin muayenesi sonucu ambulansla sevkini öngörmediği hastalar ya da kazazedeler hiçbir şekilde ambulansla sevk edilmezler. Buradaki amaç ambulansın gerekli olmadığı halde kullanımı esnasında kampusta ortaya çıkabilecek, çok daha ciddi ve yaşamı tehdit eden sağlık sorunları nedeni ile yapılabilecek olan çağrılara daha geç ulaşılması ve zamanında müdahale edilememesi olasılığını önlemektir.