Koç Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Psikoterapi Merkezi (KUPTEM)

Hakkımızda

KUPTEM, Koç Üniversitesi öğrencileri için, Koç Üniversitesi Hastanesi ve Amerikan Hastanesi işbirliği ile psikoterapi, psikiyatrik değerlendirme ve tedavi hizmetleri vermektedir.

Çeşitli yaklaşımlarla ortalama 8-12 seans bireysel psikoterapi hizmeti verilmekte, bununla birlikte çalışma şekli ve süresi ihtiyaca göre kararlaştırılmaktadır. KUPTEM’de tüm hizmetler ücretsizdir.

Bulundukları kampüse göre Hemşirelik Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü öğrencileri Koç Üniversitesi Hastanesi’nde de hizmet alabilmektedir.

Gizlilik

Psikoterapi veya psikolojik danışmanlık sürecinize başlamadan önce sizi daha iyi tanıyabilmek, süreç içerisinde de genel durum değerlendirmesi yapılabilmesi amacıyla bir takım psikolojik testler uygulanabilir. Bu testlerin bazıları, sadece sizin o anki iç dünyanızı daha iyi anlayabilmek amacıyla yapılan kişisel testlerdir. Bazıları ise kişisel olmayıp, genel öğrenci profilini anlayabilmek amacıyla isim bakılmaksızın istatistiksel olarak analiz edilip, akademik amaçlı kullanılabilir.

Sizinle ilgili bilgiler, sizin onayınız olmadan servis dışından kimseyle paylaşılmayacaktır. Sizinle ilgili bilgiler sadece sizin veya bir başkasının zarar görmesi veya hayati tehlike altında olması durumunda ilgili kişilere iletilebilir. Bu koşullar altında, başka birisine bilgi verilmeden önce sizinle irtibata geçilmeye çalışılır.

Psikologunuz, kimliğinizi saklı tutarak, danışmak amacıyla, bilgilerinizi KUPTEM’deki meslektaşları ile paylaşabilir

Başvuru

Randevu almak için kuptem@ku.edu.tr adresine e-posta göndermeniz yeterli olacaktır*. Gönderdiğiniz e-postada gelebileceğiniz gün ve saatleri de yazarsanız size en yakın zamana randevu verebilmemiz kolaylaşacaktır.

Terapi sürecinin sıklığı ve şekli ön görüşmeden sonra kişinin ihtiyacına göre belirlenir. Sürecin verimli ilerlemesi kişinin isteği, istikrarlı emeği ve aktif katılımı ile mümkündür. Görüşmeye en geç 24 saat önceden haber verilmeden, toplam 2 kez gelinmeyen durumlarda, kişinin terapi sürecini sonlandırmak istediği varsayılır. İhtiyaç duyulduğunda yeniden başvurulması gerekecektir. Danışanlar gerekli durumlarda psikolojik danışmanlık hizmeti veren KURES bölümüne yönlendirilmektedir.

*KUPTEM’e başvuracak kişilerin Koç Üniversitesi lisans veya lisansüstü öğrencisi olmaları gerekmektedir.

Acil durumlar

KUPTEM’de randevu sistemi ile çalışılmaktadır. Acil durumlarda ise, dahili 1100 numarasından Rumelifeneri Kampüsü ve Batı Kampüs içinde 7 gün 24 saat hizmet veren sağlık merkezi personeline ulaşabilirsiniz.

Ekibimiz

KUPTEM ekibi direktörü Dr. Hale Yapıcı Eser’dir. KUPTEM Rumelifeneri ekibinde 4 tam zamanlı, 2 yarı zamanlı uzman klinik psikolog ve 3 yarı zamanlı psikiyatrist bulunmaktadır.

Uzmanlarımız

Rumelifeneri Kampüsü

Simge Şahin, Klinik Psikolog
2006'da Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesi'nden, 2011’ de Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılında Durham Üniversitesi Gelişimsel Kognitif Nörobilim alanındaki uzmanlığının ardından 2017 yılında Bahçeşehir Üniversitesi'nde Klinik Psikoloji uzmanlığını aldı. Klinik Psikoloji uzmanlığının uygulama ayağında Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Yetişkin Psikiyatri Polikliniği, Yetişkin Kapalı Psikiyatri Servisi ve Alkol ve Madde Bağımlılığı Servisi'nde görev aldı. 2010-2017 yılları arasında nörobilim ve psikoloji alanlarında yürütülen çeşitli araştırmalarda Araştırma Asistanı olarak yer almakla birlikte, 2016'dan bu yana ergen ve yetişkinlerle bireysel psikoterapi çalışmalarını yürütmektedir.
Merve Ekici, Klinik Psikolog
2016 yılında Columbia Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldu. 2018 yılında New York Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Bölümü’nde Ruh Sağlığı ve Psikolojik Danışmanlık Programı’ndan uzmanlığını aldı. 2015-2016 yılları arasında New York Bellevue Hastanesi’nde Hemşirelik Hizmetleri altında Hasta Bakım Servisi’nde stajyer olarak görev aldı. Klinik stajını 2018’de Berkeley Koleji Psikolojik Danışmanlık ve Psikoterapi Birimi’nde tamamladı. Bu süreçte ergen ve yetişkinlere bireysel psikoterapi çalışmaları yürüttü.
Ayşegül Yücel, Klinik Psikolog
Ayşegül Yücel 2015 yılında Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldu. Ardından 2018 yılında Columbia Üniversitesi’nden Ruh Sağlığı ve Psikolojik Danışmanlık alanında uzmanlığını aldı. Lisans ve yüksek lisans eğitimleri sırasında insan cinselliği, toplumsal cinsiyet ve kadın çalışmaları alanlarında araştırma görevlisi olarak çalıştı. Klinik stajlarını Fransız Lape Hastanesi, LaGuardia Community College bünyesindeki College Discovery Programı’nda ve Dean-Hope Center for Educational and Psychological Services’de tamamladı. College Discovery Programı’nda çoğunlukla genç yetişkinlerle çalışarak onlara süpervizyon altında bireysel psikoterapi ve grup terapisi hizmetleri verdi. Mezuniyetini takiben bu programda çalışmaya devam etti.
Nurdan Kozan Çakı, Klinik Psikolog
2009’da Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldu. Klinik Psikoloji uzmanlığını 2011 yılında Hollanda Leiden Üniversitesi’nde aldı. Stajlarını Balıklı Rum Hastanesi, EKip Norma Razon, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği Konsültasyon Liyezon Polikliniği, VKV Amerikan Hastanesi ve Leiden Üniversitesi Hayat Becerileri Koçluk Programı'nda tamamladı. Sonrasında özel bir psikoterapi merkezinde gençler ve yetişkinlerle psikoterapi çalışmalarını yürütmüştür.
Dilek Kebapçı, Psikolojik Danışman
Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi(YTÜ) Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü'nde tamamlamıştır ve lisans sürecinde YTÜ Öğrenci Kariyer Merkezi'nde staj yapmıştır. Mezuniyetinin ardından bir sivil toplum kuruluşunda proje yürütücüsü olarak çalışmıştır.

Koç Hastanesi Kampüsü

Merve Yalçınay İnan, Klinik Psikolog
Bilgi Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. Eğitiminin bir döneminde Laureate International Universities kapsamında University of Liverpool’da bulundu. Lisansüstü eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi Klinik Psikoloji bölümünde tamamladı. Şu an klinik psikoloji alanında doktora eğitimine devam etmektedir. Yüksek lisans eğitimi esnasında Berlin’de Charite University Hospital’da 2 haftalık süpervizyon ve seminer programına katıldı. Ardından eğitiminin uygulama ayağı için Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi psikiyatri servisinde görev aldı. Çalışma hayatına ilk olarak, Medical Park Hastaneler Grubunda çalışarak başlamış ve ardından Balıklı Rum Hastanesi Psikiyatri servisinde çalışarak devam ettirmiştir. 2016’dan beri Koç Üniversitesi Hastanesi ve Koç Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Psikoterapi Merkezinde (KUPTEM) uzman psikolog olarak çalışmaktadır. Türk Psikologlar Derneği (TPD) Üyesidir.
Işıl Necef, Klinik Psikolog
2006’da Alman Lisesi mezuniyetinin ardından, 2011’de Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünden onur öğrencisi olarak mezun olmuştur. Klinik Psikoloji Yüksek Lisansını California State University, Fullerton ABD’de tamamlamıştır. Klinik psikoloji eğitimi süresince stajını Güney Kaliforniya’da Western Youth Services kliniğinde çocuklar, ergenler ve aileleri ile bireysel ve grup terapisi üzerine çalışmıştır. Yüksek Lisans derecesini tamamladıktan sonra, California State University Fullerton’da “Psikolojide İstatistiksel Analiz” üzerine dersler vererek psikoloji bölümünde okutman olarak görev almıştır. 2015’te ABD’de Solid Landings Behavioral Health adlı alkol ve madde bağımlılığı tedavi kliniğinde yetişkinlerle özellikle bağımlılık ve travma sonrası stres bozukluğu komorbiditesi üzerine bireysel ve grup psikoterapileri yürütmüştür. Aynı zamanda, Diamond Family Counseling kliniğinde çiftlerle Duygu Odaklı Çift Terapisi uygulamaları yapmıştır. Kendisi Türkiye’de yaşayan yabancılara da İngilizce psikoterapi yapmaktadır. 2016’dan itibaren Koç Üniversitesi Hastanesi’nde uzman klinik psikolog olarak danışan görmekte ve psikoterapi etkisi üzerine akademik araştırmalarına devam etmektedir.

Psikiyatristler

Dr. Hale Yapıcı Eser, Psikiyatrist
Dr. Hale Yapıcı Eser, 1984 yılında İstanbul’da doğdu. 2002’de Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nden, 2008‘de Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Psikiyatri uzmanlığı eğitimini 2008-2013 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda tamamladı. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi MD-PHD programı kapsamında başladığı Nörobilim doktora programını 2006-2013 yılları arasında tamamlayarak bilim doktoru ünvanı almaya hak kazandı. Temmuz 2013- Eylül 2015 tarihleri arasında Çankırı Devlet Hastanesi’nde devlet mecburi hizmet yükümlülüğü nedeni ile psikiyatri uzmanı olarak çalıştı. 2011’de Danimarka’da bulunan Kopenhag Üniversitesi Biyolojik Psikiyatri Enstitüsü’nde psikiyatrik genetik üzerine, 2012’de Harvard Üniversitesi McLean Hastanesi’nde psikotik bozukluklar bölümü ve 2016’da aynı üniversitede depresyon, anksiyete ve stres araştırmaları merkezinde araştırmalarda bulundu. Ekim 2015’den beri Koç Üniversitesi Hastanesi’nde psikiyatri uzmanı ve Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesidir. Koç Üniversitesi Nörobilim Doktora Programı eş koordinatörü ve KUTTAM yönetim kurulu üyesidir. Psikiyatrik bozuklukların nörobiyolojisi ve fenomenolojisi konularında araştırmalar yürütmektedir. Ana ilgi alanları, stresle ilişkili bozukluklar, anksiyete bozuklukları, duygudurum bozuklukları, nörolojik bozukluklara eşlik eden psikiyatrik bozukluklar ile obezite ve endokrinolojik hastalıklara eşlik eden psikiyatrik bozukluklardır. Bilişsel davranışçı terapi uygulamaktadır.
Dr. Özge Kılıç, Psikiyatrist
Dr. Özge Kılıç, Ankara’da doğdu. 2001’de Ankara Gazi Anadolu Lisesi’nden, 2007’de İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Psikiyatri ihtisasını 2013’te İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda tamamladı. 2012 yılında Maudsley Hospital, King’s College London Liyezon Psikiyatrisi ve Akut Bağımlılık Birimi’nde gözlemci olarak bulundu. 2013-2015 yıllarında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde devlet hizmet yükümlülüğünü tamamladı. Türkiye Psikiyatri Derneği Asistan Hekim Koordinatörlüğü görevini yürütmüştür. Halen Avrupa Psikiyatri Derneği ve Dünya Psikiyatri Derneği Meslekte Yeni Psikiyatristler Komitelerinde aktif görev almaktadır. Ocak 2016’dan itibaren Koç Üniversitesi Hastanesi ve Koç Üniversitesi Sağlık Merkezi’nde psikiyatri uzmanı olarak çalışmakta, geniş bir yelpazede psikiyatrik bozuklukların tanı ve tedavisini yapmaktadır. Erişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, genç erişkinlerde yeni ortaya çıkan psikiyatrik bozukluklar, depresyon, erişkin otizm spektrum bozuklukları ve beraber seyreden fiziksel ve psikiyatrik bozukluklar özel uzmanlık alanlarıdır. Bütüncül, modern ve kanıta dayalı bir yaklaşım uygulamaktadır.
Dr. Aslı Ercan Doğan
Asistanlığı sırasında 2012 yılında İsviçre Cenevre Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Bölümünde 4 ay süre ile Klinik EEG eğitimi aldı.2016-2019 yılları arasında ABD Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi eğitim hastanelerinden McLean Hastanesi, Psikotik Bozukluklar bölümünde doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı. 2017 yılında ABD Harvard T.H Chan Public Health School`da 1 yıl süreyle “Principles and Practice of Clinical Trials” eğitim programını tamamladı. 2018 yılından bu yana bu programın eğiticileri arasındadır. 2018 yılında TÜBİTAK 2219 doktora sonrası yurtdışı araştırma bursu almaya hak kazandı. Bilişsel Davranışçı Terapi ve Mentalizasyon Temelli Terapi eğitim sertifikaları bulunmaktadır.